OPAM‘dan bilime büyük katkı

Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu Gözlemevi’nde (DAG) kullanılmak üzere, görünür ve kızılötesi alanda çalışacak dört metre çaplı ilk optik teleskopun tüm optik ve mekanik tasarımını yaparak Türkiye’ye kazandıran Işık Üniversitesi bünyesindeki OPAM, astronomi alanında büyük bir buluşa imza attı.

OPAM, uzay gözlemlerinde büyük sorunlardan biri olan görüntü sabitleme sorununu çözen, aynı anda birden çok bilimsel ekipmana tek başına hizmet verebilen ve Atatürk Üniversitesi bünyesindeki DAG teleskopunda kullanılacak ‘Derotator Sistemi’ için Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) patent başvurularında bulundu.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA KATKI

Işık Üniversitesi bünyesindeki Optomekatronik Uygulama ve Araştırma Merkezi (OPAM), geliştirdiği özgün ve dünyada ilk kez bir teleskopun ana yapısına entegre edilen Derotator Sistemi ile astronomlara bilimsel çalışmalarında büyük kolaylık sağlayacak. Uzay ve havacılık alanında kullanılan milli teknolojilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyan OPAM’ın ürettiği sistem, uzun pozlu görüntülerde imge sabitleme ve görüntü netliği sunmasının yanı sıra astronomlara birden fazla bilimsel ekipmanla aynı anda çalışma olanağı da sağlıyor.

Uzay gözlemleri için kullanılan optik teleskoplar, bilimsel çıktılar alabilmek için teleskopa bağlanan odak düzlemi ekipmanlarıyla birlikte çalışmak zorunda. Böylece teleskopa gelen görüntü ve veriler, bu ekipmanlarda toplanarak analiz ediliyor. Teleskoplar Derotator gibi sistemler ile kullanılmadıkları zaman gözlem sırasında aşağı ve yukarı yöndeki kendi hareketleri, dünyanın kendi etrafında dönüşü, gözlenen cismin yörünge hareketi ve teleskobun gözlemlenen cismin hassas takibi sırasında dönme hareketi gibi sebeplerle, teleskoptan alınan uzun pozlu görüntülerde gözlenen cismin sahip olması gereken dairesel formu, eliptik olarak gözlemleniyor ve cismin gerçek halini yansıtmıyor.

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/egitim/2018/06/05/opamdan-bilime-buyuk-katki