Lisans Programı (ALİP) Duyuruları

ALİP Başvurusu

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde yürütülen, Türkiye’nin en büyük (4 m çaplı) ve hem görsel (VIS) hem de ilk defa kırmızı öte (IR) bölgede gözlem yapacak teleskobuna yönelik “Doğu Anadolu Gözlemevi” (DAG) ve “DAG Odak Düzlemi ve Adaptif Optik Sistemi” (ODA) Projeleri kapsamında; 2018 yılı itibariyle “ATASAM Lisans Bilgilendirme ve Uygulama Programı” (ALİP) başlatılmıştır (28.12.2017).
Buna göre, öncelikle ALİP kapsamında;
-DAG ve ODA Projeleri’nin tanıtımı, gelinen aşamalar ve yürütülecek çalışmalar,
-DAG Teleskobu’nun özellikleri ve gözlemsel astronomiye katkıları,
-DAG Yerleşkesi (3170 m rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi) teknik ziyareti,
-ATA50 Teleskobu ile gözlem,
-Kırmızı Öte (IR) gözlemleri etkileyen faktörler ve temel atmosfer bilgisi,
-Atmosferik Türbülans Jeneratörü (ATJ) ve Adaptif Optik (AO) Sistemi kiti ile eğitim ve uygulama,
-Astronominin diğer disiplinlerle (optik, yazılım, aygıt, atmosfer, mühendislik gibi) ilişkisi ve önemi,
-ve benzeri…,
konularda şimdiden ön bilgilendirme ve deneyim kazanma fırsatı amacıyla, üniversitelerimizin “Astronomi ve Uzay Bilimleri”, “Uzay Bilimleri ve Teknolojileri” ile “Fizik Bölümleri” bünyesinde eğitim-öğretim gören geleceğin astronom, astrofizikçi ve uzay bilimcileri olacak lisans (4. ve 3. sınıf) öğrencilerine yönelik, yaz ayları boyunca (Haziran – Eylül) 3 dönem olarak (4’er günlük) her seferinde 4’er öğrencinin kabul ve misafir edileceği (şimdilik her yıl toplam en fazla 12 lisans öğrencisi) “ATASAM Lisans Bilgilendirme ve Uygulama Programı” (ALİP) başlatılmıştır.

Başvuru için gerekli belgeler, aşağıda belirtilmiş olup; başvurular, gerekli belgelerle “atasam@atauni.edu.tr” e-posta adresine, “1 Şubat 2018” tarihine kadar yapılacaktır. Kabul edilen ve program tarihleri bu ağ sayfasından duyurulacaktır. Başvurusu kabul edilen öğrenciler için program süresince çalışma ortamı, bilgisayar, kalacak yer ve öğle yemeği sağlanacaktır.

ALİP’e katılmak isteyenler, başvuru formu, özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, ders dökümü (transkript) ve niyet mektubu ile “atasam@atauni.edu.tr” e-posta adresine ön başvuru yapabilirler.

ATASAM Müdürlüğü

ALIP_2018_1_Poster