Düzenlenen Etkinlikler

20180727 Ay Tutulması

   

UAK-2016

20. Ulusal Astronomi Kongresi
9. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi
5-9 Eylül 2016

UAK-2016 için Basın Duyurusu, 2 Eylül 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Modül içinde kullanılacak içeriği buradan oluşturabilirsiniz.

 

UAK-2015

19. Ulusal Astronomi Kongresi 8. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi 2-6 Şubat 2016  

UAK-2015, 5 Şubat Perşembe günü, Canlı yayında duyuruldu: CNN-Türk / Emin Çapa / Dünyanın Binbir Hali

Bilim Okulu

19 Mart 2019
21 Mart 2019

UZAY BİLİMLERİ PANELİ

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

2-4 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Atatürk Üniversitesi Oryantasyon Programı kapsamında stand alanında ATASAM – DAG tanıtımı yapıldı.  Program kapsamında Dr. Tuba İkiz ATASAM adına “Uzak Ufuklar – Doğu Anadolu Gözlemevi” adlı seminer verdi.

Katılınan Etkinlikler

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı

Çalıştay Programı

 

 

3. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı

3. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı  

Astrorob-2019

30 Eylül – 4 Ekim 2019 tarihleri arasında İspanya’da düzenlenen “Sixth Workshop on Robotic Autonomous Observatories” çalıştayına poster bildirilerle katılım sağlandı.  

DAKAF’20

Bölgenin En Büyük İnsan Kaynakları Etkinliği Başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde düzenlemeyi planladığı bölgesel kariyer fuarlarının üçüncü etabı olan Doğu Anadolu Kariyer Fuarının (DAKAF’20) açılış töreni Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezinde gerçekleşen açılış törenine, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklının yanı sıra; Erzurum Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Recep Akdağ, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Erzurum Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, paydaş olan Üniversite Rektörleri, şehrin mülki, idari ve yargı erkânı ile kamu kurumu yöneticileri, özel sektör temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İnovasyon

 

 

Atatürk Üniversitesi IDEF’e Çıkarma Yaptı

Atatürk Üniversitesi 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına (IDEF’19) Tek Kamu Üniversitesi Olarak Katıldı

Dünyanın en büyük 5 savunma sanayisi fuarından biri olan ve Türk savunma sanayisi ürünlerinin vitrine çıktığı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), ziyaretçi ve katılımcılardan geçer not aldı.

14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda 30 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde icra edildi.

Savunma sanayiindeki güncel gelişmelerin ve en son teknolojilerin tanıtıldığı, ürünlerin sergilendiği ve dünyanın en büyük savunma sanayi tanıtım organizasyonlarından olan hem yerli hem de yabancı yüzlerce firmanın yer aldığı fuarın açılışına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da katıldı.

Atatürk Üniversitesi, İlgili Tüm Birimleriyle IDEF’te 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına tek kamu üniversitesi olarak katılan Atatürk Üniversitesi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Çelik’in yönetiminde Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden (DAYTAM) Prof. Dr. Hamdullah Kılıç ve Dr. Öğr. Üyesi Halim Kovacı, Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünden (ATASAM) ve Doğu Anadolu Gözlemevinden (DAG) Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ile ATATeknokent ve Atatürk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinden (ATA-TTO) Doç. Dr. Ersin Karaman birim stantlarıyla fuarda yer aldı. Atatürk Üniversitesi Stantlarına İlgi Yoğun Oldu Dört gün boyunca süren İDEF’19 fuarında yer alan sıtantlarımızı; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Dr. Hakan Fidan, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Sayın Hasan Büyükdede ve Sayın Mehmet Fatih Kacır, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofis Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve çok sayıda üst düzey bürokrat, kamu kurum yöneticileri, iş dünyasının önemli temsilcileri ziyaret ederek birimlerimizde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldılar.

Rektör Çomaklı: “Yerli ve Milli Ürün Üretilmesi Noktasında Üniversitelere Çok Önemli Görevler Düşüyor” Fuarın açılışına katılan ve üniversite birimlerinin yer aldığı stantları ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Ülkemiz 2023 vizyon hedeflerinin ana odaklarından biri olan savunma sanayi alanında yerli ve milli ürün ve teknolojilerin üretilmesi noktasında üniversitelere çok önemli görevler düşmektedir. Bizler de Yeni Nesil Üniversite Vizyonu çerçevesinde üzerimize düşen görevleri yapmak için gereken gayreti gösteriyoruz” dedi.

Doğu Anadolu Gözlemevinin tamamlanması sürecinde elde edilen çıktıların ve gözlemevinin tamamlanması ile elde edilecek altyapının savunma sanayii odaklı çalışmalara temel oluşturacağını belirten Rektör Çomaklı, yerli ve yabancı katılımcı firmalar ile birimlerimiz arasında gerçekleşen görüşmelerde önemli ticari bağlantılar kurulduğunu ifade etti.

Fuara Katılan Birimler ile Sektör Temsilcileri Arasında Önemli Bağlantılar Kuruldu İş birlikleri oluşturmak ve üniversite-sanayii-kamu işbirliğini artırmak için ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, TR-TEST, TÜBİTAK, SSB, FNSS, MGM, MSB, HAVA KUVVETLERİ ve birçok firma ile özel görüşmeler gerçekleştirildi. Bununla birlikte, başta DAG projesi kapsamında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmekte olan çalışmalar olmak üzere; üniversitemiz bünyesinde üretilen ve Teknofest kapsamında ödül alan roket tasarımı, 4. Nesil Elektronik El Bombası ve İnsansız Kara Aracı tasarımları fuara katılan pek çok yerli ve yabancı katılımcının ilgisini çekti. Ayrıca, standımızı ziyaret eden yüzlerce sektör temsilcisi, yöneticisi ve ziyaretçiler üniversitemiz ve üniversitemizde yürütülen projeler ve ürünler kapsamında bilgi aldı.

KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRLÜĞÜ  

TABİP Gözlem Geceleri

29 Kasım Programı

7. Uluslararası Yönetim Bilişim Sistemleri Konferansı (IMIS2020)

Konferans Programı

 

TURKIYEDEKI-ASTRONOMIK-GOZLEMEVLERININ-KURULUS-YERLERININ-BULANIK-AHS-ile-DEGERLENDIRILMESI-donusturuldu

 

ADASS – 2019

6-10 Ekim 2019 tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenen “The Annual Conference on Astronomical Data Analysis and Software Systems” konferansına poster bildirilerle katılım sağlanmıştır.

UZAY EKONOMİSİ, UZAY HUKUKU VE UZAY BİLİMLERİ SEMPOZYUMU

29 – 30 Mayıs 2021

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile 29-30 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu” İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonunda düzenlenecektir.

Kovid-19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında sempozyuma çevrimiçi katılım seçeneği de sunulacak olup; sempozyumu takip etmek isteyenler ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi youtube kanalı üzerinden canlı olarak izleyebilecektir.

Sempozyumda sunulan tebliğlerin yer alacağı elektronik bir kitap, İstanbul Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanacaktır.”

Sempozyum Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Ömer EKMEKÇİ  – Başkan (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Sayım YORĞUN  – Başkan (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Tolga GÜVER      – Başkan (İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uyg. ve Arş. Merk. Müdürü)

Prof. Dr. Faruk Kerem GİRAY

Doç. Dr. Hakan BEKTAŞ

Doç. Dr. Barış KABLAMACI

Dr. Öğr. Üyesi Sinan ALİŞ

Dr. Verda Neslihan AKÜN

Açılış Konuşmaları     10.00-11.30

Prof. Dr. Tolga Güver, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Müdürü

Prof. Dr. Sayım Yorğun, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Rektörü

Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

Şuay Alpay, Milli Savunma Bakan Yardımcısı

Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkanı

10.00-11.30
Ara        11.30-11.45

Ana Konuşmacı: Prof. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ Genel Müdürü                                        

Türkiye’nin Uydu ve Uzay Projelerinin Dünü ve Bugünü

 11.45-12.30
  I.Oturum   12.30-14.30

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Barış Kablamacı, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Dr. Öğretim Üyesi Korhan Yelkenci, İstanbul Ü., Fen Fakültesi

Uzay Araştırmalarının Dünü, Bugünü ve Yarını

Doç. Dr. Semih Akçomak, ODTÜ, İİBF

Türkiye’nin Teknoloji Politikası ve Uzay Endüstrisi

Dr. Öğretim Üyesi Billur Engin Balın ve Dr. Öğretim Üyesi Türkan Turan, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi 

Türkiye’de Uzay Araştırmaları Sektöründe Yapılan Çalışmaların Gelişme ve 

Refah Düzeyine Katkısı

Dr. Cevher Levent Ertürk, TÜBİTAK

TÜRKSAT-6A Uydusu ve Milli Ekonomimize Katkısı

12.30-14.30
Ara 14.30-15.00

Ana Konuşmacı: Serdar Hüseyin Yıldırım, TUA Başkanı

Türkiye’nin Uzay Hedefleri

15.00-15.45
II. Oturum  15.45-17.45

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Halim Kazan, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Doç. Dr. Emine Tahsin ve Dr. Furkan Börü, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi  

Kapasite Yaklaşımı ve Görev Odaklı Projeler Kapsamında Türkiye Uzay Çalışmalarının Analizi

Dr. Öğretim Üyesi Itır Toksöz Bullens, Doğuş Üniversitesi, İİBF, Moon Village Assc. Türkiye Koordinatörü

Uzaya Gitmek ya da Gitmemek: İşte Bütün Mesele Bu!

Dr. Verda Neslihan Akün, İstanbul Ü., Hukuk Fakültesi

Uluslararası Andlaşmalar ve Belgeler Çerçevesinde Uzay Hukuku

Dr. Enver Arıkoğlu, İstanbul Ü., Hukuk Fakültesi

Uluslararası Hukukta “İnsanlığın Ortak Mirası” Kavramı ve Uzayın Hukukî Statüsü

Doç. Dr. Bora Yıldız, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Uzay Çağında Yeni Yönetim Paradigmaları

30 Mayıs 2021, Pazar

15.45-17.45
III. Oturum  11.00-13.30

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Faruk Kerem Giray, İstanbul Ü., Hukuk Fakültesi

Prof. Dr. Cahit Yeşilyaprak, Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi  

Türkiye’nin Uzay Bilimleri 2023 Vizyon Projesi “DAG” ve Uzay Bilimleri Ekosistemi

Doç. Dr. Z. Funda Bostancı, İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi

Güneş Parlamaları ve Uydulara Etkisi

Dr. Merve Erdem Burger, Ankara Ü., Hukuk Fakültesi

Uzay Hukukunda Tartışılan Güncel Konular

Dr. Medeni Soysal, TÜBİTAK

Teknoloji ve Hukukun Uzay Alanındaki Etkileşimi ve Birleşmiş Milletlerin Rolü

Dr. Öğretim Üyesi Sinan Aliş, İstanbul Ü., Fen Fakültesi 

Bir Uzay Hukuku Sorunu: Takım Uydular

Yeliz Neslihan Akın, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi 

Uzay Ekonomisinde Kamu İhaleleri: Uzay İhaleleri

11.00-13.30
Ara 13.30-14.00
IV. Oturum   14.00-16.00

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Salim Ateş Oktar, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Dr. Öğretim Üyesi Murat Kaplan, Akdeniz Üniversitesi, Fen Fakültesi

Asteroid Madenciliği

Doç. Dr. Reşat Volkan Günel, Yakın Doğu Üniversitesi, Hukuk Fakültesi  

Uzay Hukuku’nun Ekonomi Politiği

Prof. Dr. Sadık Ünay, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Küresel Rekabet Stratejileri Bağlamında Türkiye’nin Uzay Programı

Prof. Dr. Füsun İstanbullu Dinçer, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi 

Uzay Turizmi

Doç. Dr. Yasemin Taşkın ve Zinnur Tunç, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi

Uzay Araştırmalarına Ayrılan Bütçenin Artırılmasında Finansman Arayışı ve Bir Finansman Kaynağı Olan Vergiler Açısından Mükellef Uyumunun Araştırılması

Prof. Dr. Haluk Zülfikar, İstanbul Ü., İktisat Fakültesi 

İklim Değişimi ve Uzay Ekonomisi İlişkisi Üzerine Değerlendirmeler

14.00-16.00
KAPANIŞ

Teknofest İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali

TEKNOFEST 2018 (Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) kapsamında; ATASAM’ın da destek ve sponsor olduğu Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Havacılık, Uzay ve Savunma Teknolojileri Kulübü” TTurks Roket Takımı, Aksaray Tuz Gölü’nde gerçekleşen “Roket Yüksek İrtifa Yarışması“nda Türkiye Üçüncüsü olmuştur.

ATASAM olarak Üniversitemizin “TTurks Roket Takımı“nı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…

TTurks Roket Takımı Üyeleri: Mehmet ŞAHİN (Takım Lideri), Kağan AKIN (Teknik Lider), Furkan KURTALAN, Mustafa YILDIRIM, Tülay ÖZBAY, Akif BABAYİĞİT, Merve KORKMAZ, Selin YILDIZLI, Emre EROL, Anıl Cansın KADIOĞLU, Kaan KÜPELİ.

TÜBİTAK-Çin Bilimler Akademisi Havacılık ve Uzay Bilimleri Webinar Programı

General-Program_01.09.2020

 

1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu

29-30 Mayıs 2021

NEON – 2019

15 – 29 Eylül 2019 tarihleri arasında Bulgaristan’da düzenlenen “2019 NEON Observing School” gözlem okuluna Astronomi ve Astrofizik Bölümü yüksek lisans öğrencimiz Fatma Uyanık  katılım sağladı.

Genel