etkinlikler_senlik

Düzenlenen Etkinlikler

 • ERZURUM GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ, 22-24 TEMMUZ, KONAKLI KAYAK MERKEZİ
YENİ GÖĞE BAKMA DURAĞI: ERZURUM

ERZURUM GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

TÜBİTAK GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİKLERİ ERZURUM İLE DEVAM EDİYOR

TÜBİTAK’ın her yaştan astronomi meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri, Diyarbakır ve Van’ın ardından bu kez Erzurum’da yapılacak. 22-24 Temmuz’da düzenlenecek etkinlik için Konaklı Kayak Merkezi’nde aylar önce başlayan hazırlıklar tamamlandı. Kurulumu süren Türkiye’nin en büyük teleskobu Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) de bulunduğu bölge, uzay ve astronomi tutkunlarının yeni “Göğe Bakma Durağı” olacak.

Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Atatürk Üniversitesi ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla TÜBİTAK’ın koordinasyonunda ilk kez Erzurum’da düzenlenecek. Etkinlik için son hazırlıklar yapıldı. Katılımcıların konaklayacağı çadırlar kuruldu, yemekhane ve konferans salonu gibi alanlar oluşturuldu. Alanın daha etkin bir şekilde kullanılması için Erzurum Büyükşehir Belediyesinin alt yapı çalışmaları da tamamladı.

3 BİN 170 METREYE ÇIKILACAK

Katılımcılar, Türkiye’nin en büyük teleskobunun da bulunduğu 3 bin 170 metre yükseklikte kurulan DAG’ı da ziyaret etme olanağı bulacak. Konaklı Kayak Merkezi’nden 10 kilometre mesafedeki DAG teleskobunun bulunduğu Karakaya Tepesi’ne telesiyejin yanı sıra karayoluyla da ulaşım sağlanacak.

VARANK VE KASAPOĞLU AÇILIŞI YAPACAK

22 Temmuz’daki etkinliğin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile katkı gösteren kurumların temsilcileri ve davetlilerle birlikte yapılacak.

HUBBLE’DAN DAHA NET GÖRÜNTÜ ELDE EDİLECEK

Bakan Varank, DAG’ın konumu ve optik özellikleriyle dünyanın en önemli uzay gözlem merkezlerinden biri olacağını vurgulayarak, “Erzurum’da Avrupa kıtasına kurulmuş olacak en büyük teleskobu inşa ediyoruz. Biz kendi teleskobumuzla HUBBLE Uzay Teleskobundan daha yüksek çözünürlükte görüntü alabileceğiz” dedi.

AİLELER VE KADINLAR BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin arttırılmasının amaçlandığı Erzurum Gözlem Etkinliği’ne astronomi meraklıları büyük ilgi gösteriyor. Etkinliğe, 71 farklı ilden katılım için başvuran bin 800 kişi arasından 600 kişi kurayla belirlendi. Daha önce gerçekleştirilen Diyarbakır ve Van illerinde olduğu gibi Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği’ne katılmak için aileler ve kadınlar büyük ilgi gösterdi. Kurayla belirlenen etkinliğin en küçük misafiri 1 yaşındayken, en büyüğü ise 66 yaşında olacak. Öğrencilerle gençlerin ağırlıklı talebi göze çarparken, başvuranların 20-40 yaş aralığında olduğu gözlendi.

CUMARTESİ HALK GÜNÜ

23 Temmuz Cumartesi günü saat 10.00 itibariyle halka açık hale gelecek gözlem etkinliğinde her yaş grubundan astronomi meraklılarının katılacağı seminerler, yarışmalar, gök bilimleriyle ilgili birçok faaliyet düzenlenecek. Halka açık olan bölümdeki en önemli akademik söyleşilerden biri ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Soydugan’ın, evren fotoğrafçısı “James Web Uzay Teleskobu” konulu sunumu olacak.

TUG VE DAG TANITIMI

Etkinlik boyunca Antalya’da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ve Erzurum’da kurulumu süren DAG’ın tanıtımları yapılacak. Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, akademik sohbetler, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

YILDIZLARLA BULUŞMA FIRSATI

Ayrıca seminerler, yarışmalar, gök bilim ile ilgili birçok faaliyet düzenlenecek, profesyonel ve amatör astronomlar özel ekipmanlar ile gökyüzünü inceleyerek yıldızlarla buluşma fırsatı yakalayacak. Etkinlik boyunca bilim insanları; öte gezegenler, gökyüzünü tanıma, yere yakın geçiş yapan asteroitler, yıldız örtülmeleri, kutup araştırmaları gibi farklı başlıklarda katılımcılara birbirinden ilginç ve güncel konularda sunum yapacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TELESKOBU

Türkiye’nin temel bilimler alanında en büyük yatırımı olan DAG, Cumhuriyet’in 100’ncü yılının vizyon projelerinden biri olarak kabul ediliyor. Tamamlandığında 4 metrelik çapıyla Türkiye’nin en büyük teleskobu unvanını kazanacak olan DAG, aynı zamanda insan gözünün duyarlı olduğu bölgenin dışında da gözlem yapabilen “kırmızı ötesi” teleskop da olacak. Kurulum çalışmaları devam eden DAG’dan bu yılsonuna kadar ilk ışığın alınması planlanıyor. Etkinliğin açılışını yapacak olan bakanlar Varank ve Kasapoğlu da DAG’da incelemelerde bulunacak, yürütülen kurulum faaliyetleri hakkında bilgi alacak.

GÖĞE BAKMA DURAĞI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilk olarak TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin 1998 yılında başlattığı ve Antalya Saklıkent’te düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Etkinliğini Anadolu’nun farklı şehirlerine yayarak her yaştan gökyüzü meraklısını bir araya getiriyor. “Göğe Bakma Durağı” mottosuyla düzenlenen gökyüzü gözlem etkinlikleri bu yıl Erzurum’un ardından 18-21 Ağustos’ta Antalya’da final yapacak.

Etkinlik takvimine https://gozlem.tug.tubitak.gov.tr/qr/erzurum/ adresinden ulaşabilecek.

Habere ilişkin video, grafik ve fotoğraflara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://we.tl/t-gI62gsb8md

22-24 Temmuz 2022 Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK GÖZLEMEVİNDE YAPILACAK
ERZURUM GÖKYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİNE BAŞVURULAR BAŞLADI
VAN’IN ARDINDAN SIRA ERZURUM’DA

Bakan Varank Konya Bilimfest’te açıkladı: “Gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını davet ediyoruz, gözlem etkinlikleri milli teknoloji vizyonumuzun önemli bir yansıması”

TÜBİTAK, her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu gökyüzü gözlem etkinliklerine Diyarbakır’ın ardından Van ve Erzurum ile devam ediyor. Astronomi ile teknoloji ve doğayı buluşturan etkinliklerde Van için başvurular tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzurum için başvuruların açıldığını duyurdu. 22-24 Temmuz’da Avrupa’nın en büyüğü olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlemevi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe gozlem.tug.tubitak.gov.tr adresinden başvuru yapılabilecek.

Konya’da 9. Bilim Festivali BilimFest’in açılışını yapan Bakan Varank, “Erzurum’da düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz.” dedi. Varank, bilim festivalleri gibi gözlem etkinliklerinin de Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunun önemli bir yansıması olduğuna işaret ederek yoğun talep nedeniyle katılımcıları kura ile belirleyeceklerinin altını çizdi.

DEVLET SEFERBER

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Festivali Açılış Törenine Bakan Varank’ın yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, AK Parti genel başkan yardımcıları Ömer İleri, Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy da katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, Muğla’da devam eden orman yangınları nedeniyle üzüntüsünü dile getirerek “Ülkemizin cennet köşelerinde çıkan bu yangınlar inanın ciğerimizi yakıyor. Ama emin olun devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumda.“ dedi.

Bakan Varank, daha sonra konuşmasında bu yıl Anadolu’ya yayılan gökyüzü gözlem etkinlikleriyle ilgili şunları söyledi:

BAŞVURULAR BAŞLADI:

Bilim ve teknoloji faaliyetlerimizle ilgili önemli bir duyuruyu da buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa’nın en büyük gözlemevi olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlemevi’nde (DAG) düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliği için bugün itibarıyla başvuruları almaya başlıyoruz. gozlem.tug.tubitak.gov.tr adresinden başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz. 22-24 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenleyeceğimiz gökyüzü gözlem etkinliğimize, gözü yükseklerdeki tüm uzay sevdalılarını, yaş farkı gözetmeksizin davet ediyoruz.

BİLİM COŞKUSUNU YAYIYORUZ:

Geçen ay Diyarbakır’da Zerzevan Kalesinde yaptığımız etkinliği takip etmişsinizdir. Yediden yetmişe herkesin katılımıyla muazzam bir gözlem etkinliği düzenledik. Şimdi bu bilim coşkusunu diğer şehirlerimize de yayıyoruz. Malumunuz Erzurum öncesinde, 3-4 Temmuz’da Van’da bir araya geliyoruz. Burası için de yoğun bir başvuru aldık. Kura yöntemiyle katılımcıları belirleyeceğiz. Gönül ister ki başvuran herkese bu tecrübeyi yaşatabilelim. Ancak takdir edersiniz ki gelen taleplerin çokluğu dolayısıyla bir seçim yapmak durumundayız. Bilim festivalleri gibi gözlem etkinlikleri de milli teknoloji vizyonumuzun önemli bir yansıması. Ben bu vesileyle tüm bu faaliyetlerin ülkemiz, milletimiz ve özellikle gençlerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

SIRADA VAN, ERZURUM VE ANTALYA VAR

Katılınan Etkinlikler

 • TEKNOFEST 2023, 27 Eylül – 1 Ekim 2023, İzmir


 • 25-26 Şubat 2022 Erzurum Kış Bilim Festivali

 • 25-26 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan Erzurum Kış Bilim Festivali’ne hem destek veriyor, hem katılım sağlıyoruz.

  Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız. http://www.bilimerzurum.org/

 • Teknofest İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali

 • TEKNOFEST 2018 (Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) kapsamında; ATASAM’ın da destek ve sponsor olduğu Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Havacılık, Uzay ve Savunma Teknolojileri Kulübü” TTurks Roket Takımı, Aksaray Tuz Gölü’nde gerçekleşen “Roket Yüksek İrtifa Yarışması“nda Türkiye Üçüncüsü olmuştur.

  ATASAM olarak Üniversitemizin “TTurks Roket Takımı“nı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…

  TTurks Roket Takımı Üyeleri: Mehmet ŞAHİN (Takım Lideri), Kağan AKIN (Teknik Lider), Furkan KURTALAN, Mustafa YILDIRIM, Tülay ÖZBAY, Akif BABAYİĞİT, Merve KORKMAZ, Selin YILDIZLI, Emre EROL, Anıl Cansın KADIOĞLU, Kaan KÜPELİ.

  TEKNOFEST 2021

  TEKNOFEST 2021 (Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) kapsamında; ATASAM’ın da destek ve sponsor olduğu Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Havacılık, Uzay ve Savunma Teknolojileri Kulübü” ATA İTEK Takımı, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen “İletişim Teknolojileri Yarışması”‘nda finalist takımlar arasında yer almıştır.

  ATASAM olarak Üniversitemizin “ATA İTEK Takımı“‘ nı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…

  ATA İletişim Teknolojileri Takımı Üyeleri: Furkan Özçelebi (Takım Lideri), Elif Yağmur (Yazılım Sorumlusu), Mustafa Payveren(Yazılım Sorumlusu), Emine Nazlı Yılmaz (Elektrik Elektronik Sistem Sorumlusu) , Gürsel Güç (Elektrik Elektronik Sistem Sorumlusu), Selim Çetin (Mekanik Sistem Sorumlusu)